Legenda o winie

Wakacje w Chorwacji - czas na dobre wino

A teraz opowiemy Wam jedną z pięknych, dalmatyńskich historii :)

W bardzo, bardzo odległych czasach, Dionizos, bóg dzikiej natury i winnej latorośli, chcąc wprowadzić kult wina w Azji i Europie, udał się w podróż po świecie. Gdy dotarł do Iranu, urzekł go tam pewien szczep wina, Dingač, i dlatego postanowił zabrać jego sadzonkę do Dalmacji. Z racji tego, że była bardzo delikatna, a Dionizosa czekała długa podróż, postanowił zabezpieczyć ją wkładając w wydrążoną ptasią kość. Po pewnym jednak czasie, sadzonka urosła i przestała się w niej mieścić. Wtedy to Dionizos przełożył ją do kości lwa, która była znacznie większa. W końcu jednak znowu okazało się, że roślinka urosła i należało ją zabezpieczyć w inny sposób. Wtedy Dionizos postanowił użyć do tego celu kości z udźca osła, i tak udało mu się ją donieść do Dalmacji.
Dzisiaj mówi się, że właśnie dlatego, gdy człowiek wypije jedną čašę (kieliszek) wina, śpiewa jak ptaszek, gdy dwie, zachowuje się jak lew, ryczy i jest agresywny, a gdy wypije całą butelkę, jest zupełnie jak osioł.

Komentarze

Wino, które miałem na myśli zawiera etykietę osiołka i nazywa się Dingac, co wyraźnie widać w poniższych linkach. Plavac Mali (nie Plavca) to szczep z którego produkuje się m.in. to wino. W smaku jest ciepłe i przywołuje wspomnienie dalmackiego słońca. Myślę, że nie powinniśmy się ograniczać tylko do picia przy obiedzie tak zacnego trunku.. Pozdrawiam ;) http://x-czarowania.blogspot.com/2012_10_01_archive.html http://bialenadczerwonym.blogspot.com/2012/02/dingac-vinarija-dingac-2007.html
Kiedy Dionizos dorastał, Zeus oddał go pod opiekę nimfom deszczu. W nagrodę za opiekę umieścił je już, jako Hiady, pośród gwiazd (gwiazdozbiór byka). Dionizos odkrył w tym czasie niezwykłe właściwości soku z winorośli. Pamiętam kiedy leżałem na pewnej chorwackiej plaży, wieczorem, szukając Hiad i pijąc wino Dingac z płw. Peliesac z charakterystycznym osłem na etykiecie. Niezapomniana chwila.. prawdziwe Dionizje :)

8.0
Liczba opinii: 2Liczba wyświetleń: 28816

(576)

Polecane obiekty