Postup

 

POSTUP - jedno z najlepszych wina na Półwyspie

Wino Postup znane jest niemal wszystkim wczasowiczom, którzy spędzają urlop w Chorwacji. Produkuje się je na półwyspie Pelješac nieopodal lokalizacji znanej z produkcji innego wyjątkowego wina – Dingač, sprzedaje się je jednak na terenie całego kraju. Co więcej, Postup coraz śmielej promuje się i w innych częściach Europy, a znawcy czerwonych win wytrawnych, do których Postup należy, przyznają, że jest to jeden z najsmaczniejszych alkoholi tego typu wytwarzanych na całych Bałkanach.

Podobnie jak Dingač, również Postup wytwarzany jest z winogron typowego wyłącznie dla półwyspu Pelješac szczepu plavac mali, często możemy więc usłyszeć, że jest to „młodszy brat” bardziej znanego czerwonego wina z południa Chorwacji. Określenie to jest bliskie prawdy, pracownicy wytwórni wina Postup uważają jednak, że w jakimś stopniu jest ono dla niego krzywdzące. Postup, znowu podobnie jak Dingač, jest znakiem towarowym, od 1967 roku chronionym prawnie, a jego  producenci nie mogą pozwolić sobie nawet na najmniejsze niedociągnięcia, jeżeli nadal chcą cieszyć się wysoką pozycją zajmowaną na rynku.

Znaki rozpoznawcze wina Postup to kolor ciemnego rubinu i lekka nuta cierpkości, charakterystyczna dla wielu dalmatyńskich win wytrawnych. Dzięki temu Postup sprawdza się znakomicie podawany do ciemnego mięsa, dziczyzny, bardziej tłustych gatunków ryb oraz do owoców morza. Najlepiej smakuje wówczas, gdy podaje się go w temperaturze, która nie przekracza osiemnastu stopni, wtedy bowiem pozwala docenić wszystkie charakterystyczne dla siebie właściwości. Co ciekawe, wino Postup sprawdza się również jako prezent przypominający nam wakacje w Chorwacji, w naszym kraju bowiem ciągle jest to wino stosunkowo mało znane.

Komentarze

Cały basen Morza Śródziemnego słynie z doskonałych win. Nie inaczej jest w Chorwacji. Warto spróbować również wina Postup i poczuć jak smakuje Chorwacja w wydaniu alkoholowym.

9.0
Liczba opinii: 1Liczba wyświetleń: 35305

(324)

Polecane obiekty