Chorwacja wczasy-mewa, symbol terenów nadmorskich

 

MEWA (galeb)

Mewy to ptaki wodne o długiej szyi z rodziny siewkowatych. Dobrze możemy poznać je wybierając się na wczasy do Chorwacji, są to jednak również stali bywalcy terenów znajdujących się w bezpośredniej bliskości wód Bałtyku. Nie powinniśmy się temu dziwić. Mewy znane są z tego, że dobrze czują się nawet tam, gdzie warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu nie są zbyt zachęcające, pojawiają się więc na całym świecie żyjąc nie tylko nad morzem, ale również w pobliżu większych jezior oraz rzek. Okazuje się zresztą, że mewy wcale nie są typowymi ptakami wodnymi, choć bowiem dobrze radzą sobie na pełnym morzu, z reguły nie oddalają się przesadnie od lądu. Przez wieki, gdy brak było dokładnych przyrządów pozwalających na ocenę odległości na morzu, to właśnie widok mewy uświadamiał żeglarzom, że gdzieś w pobliżu znajduje się ląd.

W zależności od gatunku mierzą od trzydziestu do osiemdziesięciu centymetrów, bardzo zróżnicowana jest przy tym także ich waga. Bardzo drobne mewy nie ważą nawet kilograma, najbardziej okazałe gatunki mogą być jednak okazami kilkukilogramowymi. O tym, że spotykamy je w tak wielu miejscach na ziemi decydują przede wszystkim upodobania kulinarne mew. Ptaki te znane są z tego, że nie mają większych wymagań, mogą więc być wytrawnymi drapieżnikami, które, gdy trudniej o pożywienie, zadowolą się odpadkami i tym, co pozostawi mniej uważny człowiek nie gardząc również rybą, a nawet małym gryzoniem. Wielkie stada mew można spotkać na wysypiskach śmieć położonych w pobliżu nadmorskich kurortów, nie sposób jednak utrzymywać, że nawyki kulinarne tych ptaków są bardzo kłopotliwe. Ich zamiłowanie do bardzo zróżnicowanego pożywienia sprawia przecież również, że mewy chętnie „sprzątają” plaże zjadając to, co zostawili na nich turyści mający niewielkie pojęcie o ochronie środowiska naturalnego.

Wybierając się na wakacje do Chorwacji nie sposób nie zauważyć mew, zwłaszcza, jeżeli wypoczywa się na południowym wybrzeżu Adriatyku. Ptaki dostojnie szybują nad morską wodą, jeśli zaś nawet ich nie zobaczymy, z pewnością będziemy mogli je usłyszeć. Mewy są dość głośne, a ponieważ mamy do czynienia z ptakami bardzo towarzyskimi, zazwyczaj słyszymy głosy kilku albo kilkunastu mew, a nie jednego przedstawiciela tego gatunku.

Komentarze

Chorwacja to też piękne sępy płowe, które zajmują trzecie miejsce pod względem rozpiętości skrzydeł (270 cm). W Beli można zobaczyć szpital dla tego zagrożonego gatunku ptaków, które nie radząc sobie z pierwszym lotem ze skał, wpadają do morza. Są z niego wyławiane i pielęgnowane. Następnie puszcza się je na wolność :)

9.0
Liczba opinii: 1Liczba wyświetleń: 38043

(322)

Polecane obiekty