zubatac

 

DENTEX (zubatac)

Dentex to jedna z ryb typowych dla basenu Morza Śródziemnego. Jej znakiem rozpoznawczym są bardzo duże szczęki i ostre kły, w związku z czym ryby te nazywamy w Polsce również kielcami. Ryby z tego gatunku mogą mieć nawet metr długości, a najbardziej dorodne ważą nawet szesnaście kilo. Są przy tym wyjątkowo smaczne co sprawia, że często stają się przedmiotem aktywnych poszukiwań na terenie Adriatyku.

Nie jest to jednak ryba, którą łatwo złapać. Dentex upodobał sobie porośnięte dno morskie, na terenie którego spotkać możemy również szereg innych ryb, rybakom znany jest przy tym nie tylko jako wytrawny drapieżnik, ale również jako świetny pływak. Jego pokarm stanowią przede wszystkim inne ryby, nie pogardzi jednak również krewetkami, krabami, a także innymi drobnymi zwierzętami morskimi. Unika przy tym wód przybrzeżnych, a także piaszczystego i zamulonego dna przez co wymaga od osób zajmujących się jego połowem naprawdę sporego zaangażowania.

Dentex ceniony jest przede wszystkim z uwagi na swoje mięso, smakoszom nie przeszkadza przy tym to, że jest ono lekko twardawe. Ryba być może nie jest uważana za szczególnie smaczną, gdy jest jedzona na surowo, zapiekana stanowi jednak przysmak, któremu trudno się oprzeć.

Komentarze

Liczba wyświetleń: 37005

(320)

Polecane obiekty