Chorwacja

 

Chorwacja - Mały kraj na wielkie wakacje

 

 

Jest to opowieść o krainie tysięcy wysp, wysepek i archipelagów, o wielkim bogactwie naturalnym, wielkich ludziach, których imię na zawsze zaznaczyło się wielkimi zgłoskami na kartach historii Świata.

Jest to opowieść o kraju, który od czasów antycznych zachwycał ludzi i przyciągał swoim pięknem.
Nie bez przyczyny znajdują tu swój raj na ziemi ludzie znani i sławni, jak np.: George Bernard Shaw, a ostatnio również Robert Makłowicz.

Stolica :  ZAGRZEB
Język urzędowy :  CHORWACKI
Ustrój polityczny :  REPUBLIKA
Powierzchnia :  56 542 KM2
Waluta :  KUNA
Strefa Czasowa :       UTC +1

Chorwacja to niezwykle malowniczy kraj położony nad Adriatykiem. Posiada ogromną ilość wysp, przez co odnaleźć tu można krajobrazy z rzadkością spotykane gdziekolwiek indziej.

Charakterystyczne dla całej Chorwacji są: piękna roślinność śródziemnomorska, bardzo dobre wina, zarówno białe, jak i czerwone, niezwykle czysta woda, znakomita kuchnia.

KLIMAT

Chorwacja lato   chorwacja zima
 

Chorwacja w swojej części kontynentalnej to głównie klimat umiarkowany, podobny do klimatu Polski. Temperatura jednak jest przeciętnie wyższa niż u nas. W regionach wyżynnych panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami. Na wybrzeżu natomiast turystów dopieszcza klimat typowo śródziemnomorski. W sezonie oznacza to ciepłe, suche lato, a dla tych, którzy wybierają się do Chorwacji zimą – średnią temperaturę oraz możliwe, ale krótkotrwałe opady. Na wybrzeżu wieją silne wiatry bora i yugo, jednak nie są one dominujące w porównaniu z innymi elementami pogody.
Właśnie z uwagi na klimat, Chorwacja uważana jest za jeden z ciekawszych krajów południowej Europy.Wakacje w Chorwacji spędza mnóstwo turystów niemal z całej Europy, ale w sezonie nie brak tu Amerykanów, Australijczyków i Kanadyjczyków.

Roczny rozkład temperatur

 

 
miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temp. 11 11 13 16 21 25 27 27 24 20 15 12

Waluta


Jednostką monetarną jest kuna /HRK/, podzielona na 100 lip.

Polecane przez nas Apartamenty w Chorwacji

Chorwacja Peljesac

Szczególnie lubianym regionem jest południowa Dalmacja

peljesac z lotu ptaka

Willa Klara

Willa Mirjana

Wyspy Chorwackie

KRK

Willa Bratek

Komentarze

Chorwacja to też kraj żeglarzy i nurków. W regionie pięciu parków narodowych: Paklenica, Kornati, Jeziora Plitwickie, Wodospady Krki i Północny Velebit, można znaleźć ponad 200 wysp i wysepek, zatok i cieśnin. W tej części Adriatyku klimat jest łagodny, a widoki przepiękne, zwłaszcza podwodne kolorowe gorgonie. Polecam :)
Zawsze wybieram wczasy w Chorwacji, zamiast spędzać wakacje nad Bałtykiem. Ceny na podobnym poziomie, za to pogoda zdecydowanie lepsza. Czysta woda i piękne krajobrazy.
Ja jestem zafascynowana bogatą historią Chorwacji, okazuje się, że oprócz licznych atrakcji turystycznych jest to też kraj o bogatej kulturze, zróżnicowanych korzeniach i o bardzo dynamicznej historii.

8.3
Liczba opinii: 3Liczba wyświetleń: 114027

(89)

Polecane obiekty