Chorwacja Wczasy Pogoda

Wczasy w Chorwacji-pogoda

Bardzo często pytacie Państwo o pogodę w Chorwacji. Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Chorwacja to kraj o niezwykle zróznicowanym terenie. Stosunkow wysokie góry tuż nad brzegiem morza powodują, że pogoda zmenia się tu bardzo szybko. Niekiedy odległe od siebie o kilknaście kilometórw miejscowości mają zupełnie inny mikroklimat.
Planując wakacje w Chorwacji warto rozważyć w której części Chorwacji zamierzamy spędzić wymarzony urlop.

Południowa Dalmacja, to pogoda "gwarantowana" w okresie 25.06-10.09. O tej porze roku niezwykle rzadkow zdarzają się załamania pogody, a nawet jeśli, to są miłą odmianą dla letnich upałów.
Południowa strona płw. Peljesac to teren, gdzie deszcze i pochmurne nieboe zdarzają się zdecydowanie rzadziej, aniżeli na odległej o kilkadziesiąt tylko kilometrów, Rivierze Makarskiej.
Zaplanowanie wczasów w Chorwacji na płw. Peljesac do bardzo duże prawdopodobieństwo spędzenia wakacji przy słonecznej pogodzie i w ciepłym morzu Adriatyckim.

Aktualne prognozy i posiłkowanie się prawidłościami z ostatnich lat pozwalają sądzić, że czeka nas niezwykle ciepła i pogodna wiosna. Chyba najpiękniejszy czas w Chorwacji, to maj i czerwiec. Przyroda budzi się do życia, dzień jest bardzo długi, turystów mało. Wszyscy zwracają uwagę na to, że o tej porze roku zieleń jest zupełnie inna, bardziej soczysta i robi niesamowite wrażenie, kontrastując z białym kamieniem, który jest przecież znakiem rozpoznawczym Dalmacji.

Oczywiście, Chorwacja to krej mocno rozciągnięty z od północy na południe i trudno generalizować pogodę w tym kraju. Nie bez znaczenia jest też topografia i ukształtowanie terenu. Granicą i swoistm miejscem zmiany klimatu jest pasmo Gór Dynarskich. Praktycznie dopiero od Zadaru możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z Dalmacją, chociaż jako kraina geograficzna rozciąga się od Pagu na północy, aż do granicy Czarnogóry z Albanią.

Pogoda w czerwcu na Krk a w Dubrovniku

Można w tym wypadku śmiało powiedzieć, że to inny klimat. Krk zaskoczy nas bujną zielenią, jednak temperaturu i ilość opadów mogą pokrzyżować plany niejednego podróżnika. O tej samej porze roku w Dubrovniku można mówić o początkach lata i spokonie można planować kąpiele nie tylko słoneczne.

Jak widać na mapie, odległość między tymi miejscami jest bardzo duża więc różnica klimatyzna przestaje dziwić.

Warto pamiętać o tym, podczas planowania podróży wiosną, że "Chorwacja" to nie kraj rozciągnięty "poziomo" na mapie, a wręcz przeciwnie! My uwżamy, że warto przyjechać do Dalmacji, szczególnie poza sezonem. Znakomita autostrada tym bardziej do tego zachęca. Na południe Chorwacji z Warszamy można dojechać w 12-15 gdzin samochodem więc pokazuje to, jak zmienia się Europa i sposób myślenia o wakacjach ogranizowanych samodzielnie.

Na północy Chorwacji trudno jest znaleźć miejsca tak urokliwe, jak te w południowej Dalmacji.

Dane statystyczne, zawierające rozkład temperatur można znaleźć w tym artykule: Chorwacja Pogoda

 

Komentarze

Faktycznie w zeszłym roku zaplanowaliśmy zwiedzanie Chorwacji z żoną i wybraliśmy się najpierw na północ, właśnie na KRK, żeby było bliżej. To był początek czerwca. Krk przywitał nas pochmurną pogodą, ale nie padało, najwyżej kropiło. Po kilku dniach pojechaliśmy na południe, ale po drodze zatrzymując się w Zadarze, Sibeniku, Splicie ( Trogirze ) a poźniej Peljesac, bo chcieliśmy mięć blisko do Dubrovnika. Faktycznie pogoda nie do porównania! Na północu było podobnie jak w Polsce, ale południe, to już jak Grecja, chociaż bez takich upałów. Jak dla nas ta pogoda była rewelacyjna na zwiedzanie. Już w Splicie poczuliśmy Dalmację, ale Peljesac, to miejsce, to którego wracamy i polecamy innym tam pojechać i zostać nieco dłużej. Czy na Korculi warto się zatrzymać na dłużej czy lepiej ją tylko zwiedzić?

9.0
Liczba opinii: 1Liczba wyświetleń: 14220

(540)

Polecane obiekty