Windsurfing dla każdego

 

Windsurfing-sport dla każdego

Kiedyś elitarny, dzisiaj dla każdego osiągalny sport.

Windsurfing staje się nie mniej popularny niż narciarstwo. Warunki do uprawiania tego sportu są szczególnie dobre w południowej Europie, a prym wiedzie chorwacki półwysep Pelješac.

Skąd takie zainteresowanie? Otóż warunki wiatrowe są tu wręcz idealne. Wiatr pojawia się praktycznie zawsze i wieje równo i mocno.

Przepiękne widoki, dobra kuchnia, ciepła woda oraz przyjazna atmosfera sprawia, że co roku odwiedzają to miejsce prawdziwe tłumy.

Jak zacząć pływać, czyli pierwszy żagiel i pierwsza deska

Doświadczeni surferzy zwykli mawiać, że jeśli po pierwszym razie się nie zniechęcimy, będziemy pływać. Pozostaje zatem pytanie, co zrobić, by ten pierwszy raz był nie tylko wyjątkowy, ale przede wszystkim dobrze przez nas wspominany? Zanim zdecydujemy się wypłynąć na szerokie wody, warto skorzystać z nieocenionej pomocy instruktora. Kilka godzin w szkółce – to absolutna konieczność. Uchroni nas to przed mało przyjemnym łykaniem wody w dużych ilościach. Punkt drugi to odpowiednia deska i żagiel. Zdecydowanie odradzamy pożyczanie sprzętu od kolegów czy znajomych. Pomijając sytuacje, w których może się on nam zniszczyć, zatopić czy zepsuć (niekoniecznie musi zostać nadgryziony przez rekina – wypadki się zdarzają), jest po prostu najczęściej niedostosowany do naszych możliwości i umiejętności. Pierwszy sezon – naukowy, najlepiej rozpocząć na sprzęcie, który bez problemu możemy wypożyczyć ze szkółki windsurfingu. Dlaczego? Po pierwsze deska będzie miała odpowiednią szerokość, pojemność, długość i świetnie dopasowany żagiel, po drugie – jeśli zakupimy drogi sprzęt dla początkujących, czy będzie nas stać na jego wymianę i instruktora?

PlażaWindsurfer Widok z góry

Jak widać na ostatnim zdjęciu, popołudniami kanał Pelješki pełen jest amatorów windsurfingu.

Najbardziej polecanym miejscem na uprawiania windsurfingu jest Viganj, ale zdecydowanie bardziej malowniczo jest w Pernie. Również baza noclegowa jest tutaj lepsza, a ceny zdecydowanie niższe.

 

Komentarze

Jak w każdym nadmorskim kraju, również w Chorwacji panują świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Krystalicznie czysta, błękitna woda sprawia, że surfowanie po chorwackich wodach jest doświadczeniem na długo pozostającym w pamięci.
Uprawiam ten sport od małej, w Polsce i w Stanach. Na Chorwacji zauważyłam, że jest mnóstwo szkółek i instruktorów. Jeśli ktoś chciałby się przyuczyć do tego wspaniałego sportu a polskie zimne morze mu nie pasuje, tutaj są do tego dogodne warunki. Wiatry podobnie jak w USA na wybrzeżu, tylko trzeba unikać zatok.

7.5
Liczba opinii: 2Liczba wyświetleń: 38919

(447)

Polecane obiekty