Mljet

O wyspie

Mljet to zielona wyspa Adriatyku, najbardziej zalesiony teren Chorwacji,  pełna urokliwych zatoczek, widoków i miasteczek. Po chorwacku Mljet oznacza miód, co wbrew pozorom wywodzi się od tego jak nazywali ją Starożytni Grecy, a nie licznych hodowli pszczół. Jedna z wielu legend otaczających zwykle takie miejsca opowiada o Odyseuszu, który rozbił się w pobliżu wyspy, gdzie został pojmany przez boginię Kalipso. Więziony przez 7 lat, został jej mężem oraz ojcem jej dzieci. Może zostałby na wyspie na dłużej gdyby nie jego wielka miłość do Penelopy…

Warto zobaczyć

Na wyspie znajduje się Park Narodowy i to jest główny powód, aby tę wyspę odwiedzić. Na jego terenie znajdują się dwa jeziora, Wielkie i Małe, połączone cieśninami z Adriatykiem przez co ich woda jest słona. Na Wielkim Jeziorze znajduje się mała wysepka na której płożony jest klasztor benedyktynów. Te wszystkie cuda można zobaczyć wybierając się w rejs statkiem po Wielkim Jeziorze z miejscowości Pristanište. Dodatkową atrakcją są ruiny rzymskiego pałacu z II wieku w miejscowości Polače, co w języku chorwackim oznacza pałac. Zaś na długie spacery można wybrać się do pochodzącego z XVIII wieku Govedari. Nie zabraknie tam pięknych widoków, jako że stanowi on część Parku Narodowego.

Przyroda

Podróżując po wyspie można podziwiać nie tylko piękną przyrodę, ale również malownicze pejzaże, czy położone w tajemniczej scenerii miasteczka. Nie sposób się w nich nie zatrzymać i choć przez chwilę nie zachwycać się ich urokiem.

Jak dojechać

Na wyspę Mljet można dostać się promem z miejscowości Prapratno na półwyspie Peljesac do miejscowości Sobra. Tam możemy natknąć się na polski akcent, wynajmując w miejscowej wypożyczalni Fiata 126p. Warto również dodać, że jedyna stacja benzynowa na wyspie znajduje się również w miejscowości Sobra.
 

Rozkład promu

Prapratno - Sobra 

07:00, 10:15, 13:00, 17:00, 20:30

Sobra - Prapratno

06:00, 09:00, 12:00, 16:00, 19:00

 

Album ze zdjęciami z naszej wyprawy na Mljet

https://picasaweb.google.com/107673537348114671925/Mljet#

  

Komentarze

Liczba wyświetleń: 26052

(577)

Polecane obiekty