Region Zadar

 

Zadar miasto o antycznych korzeniach, z największym, zbadanym forum rzymskim po wschodniej stronie Adriatyku oraz przepięknymi kościołami romańskimi - Katedrą Św. Stošije, Św. Krševana oraz słynnym Św. Donatem.
Krajobrazy nie zachwycają tutaj tak jak w południowej Dalmacji, ale jest to region słynący z łagodnych zejść do plaży i stosunkowo często spotykanych piaszczystych plaż.
Niewątpliwą zaletą tego regionu jest odległość z Polski. Z większości polskich miast można dojechać tutaj w ciągu jednego dnia (bez noclegu tranzytowego).
W okolicach Zadaru pogoda jest gwarantowana w okresie lata, ale początek i koniec sezonu potrafi rozczarować, niestety. Porównując z Dalmacją południową daje się zauważyć znaczne różnice temperaturowe.
Pierwsze, a przez to najtrwalsze wrażenie z tego regionu to intensywne kolory: niesłychana harmonia błękitu morza i niemal spływającej z nim ciemnej zieleni sosen i gajów oliwnych. Do tego należy jeszcze dodać biały kamień dalmatyński, który tworzy brzeg morza i żwirowe plaże przyciągające licznych turystów... 

 

Komentarze

Zadar to miasto na równi z Dubrownikiem i Wenecją. Nazywane bywa ‘małym chorwackim Rzymem’. Piękne zachody słońca, starówka otoczona murami i wieżami. Spacerując główną ulicą Kalelarga mijamy domy z arkadami, kolumnami. W lipcu odbywa się tu festyn ‘Noc Pełni Księżyca’, który trwa do rana. Piękne miasto :)
Piękne, baśniowe miejsce, w którym wielka historia, przeplata się z pięknem lokalnego krajobrazu. Chorwacja słynie przede wszystkim z antycznych zabytków, jednak w regionie Zadar można napotkać imponujące pamiątki przeszłości wszystkich epok. Piękno tego miejsca dopełnia cudowny kolor Adriatyku i nabrzeżnych skał. Naprawdę warto pojechać!

9.0
Liczba opinii: 2Liczba wyświetleń: 132236

(86)

Polecane obiekty