Mljet - zielona wyspa

Mljet - atrakcja Południowej Dalmacji. Wyspę zwiedzisz podaczas wakacji na Półwyspie Pelješac.

Zielona perła Adriatyku

Zielona wyspa – zamykamy oczy i widzimy oczywiście Irlandię. Więc spróbujmy jeszcze raz...

Zamykamy oczy, pojawia się przed nami soczysta zieleń, otoczona krystalicznie czystą wodą, fale lekko obmywają nam stopy kiedy stoimy na złocistym piasku. Wokół nas słychać śpiew tysiąca ptaków, w przejrzystej toni możemy zobaczyć fenomenalne okazy podwodnej fauny.
Mimo że temperatura spokojnie przekracza 30 stopni Celsjusza nie przejmujemy się tym, ponieważ orzeźwiająca bryza znad morza pomaga nam przetrwać upał. I jak udało się wyobrazić sobie taką scenerię? Jeśli tak to witamy na zielonej perle Morza Śródziemnego czyli na wyspie Mljet.

Genialne położenie Mljet sprawia, że jest to miejsce idealne na wypoczynek. W pobliżu znajduje się kolejna perła Adriatyku czyli Dubrovnik, wyspa Korcula oraz półwysep Peljesac. Można więc poznać najpiękniejsze miejsca w Chorwacji podczas jednego pobytu. Jednak skupmy się przede wszystkim na wyspie Mljet.

Greccy marynarze, piraci, zakonnicy – to tylko niektórzy mieszkańcy Mljet, którzy odcisnęli na niej swój ślad. Liczne greckie amfory, odnalezione przez archeologów, zabytkowy klasztor wznoszący się na niewielkiej wysepce – to wszystko sprawia, że Mljet jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym nie tylko przez miłośników zjawiskowej przyrody, ale również pasjonatów historii, która tutaj wyziera zza każdego zakamarka. Wyziera także słońce, ponieważ Mljet gwarantuje 2500 godzin słońca w ciągu roku, co daje wyspie Mljet miano najsłoneczniejszej wyspy na Adriatyku.

Na wyspę bez problemu można dostać się promem lub wodolotem, co samo w sobie jest już dużą atrakcją. Kolejne pojawią się ledwo tylko wejdziecie na stały ląd. Informacją, która pozwoli wam zrozumieć jak piękną ostoją przyrody jest wyspa Mljet jest fakt, że od 1960 północno-zachodnia część wyspy jest parkiem narodowym. Ciekawostką jest również to, że jest to najstarszy park morski. Co ciekawego można tam zobaczyć? W głębinach najczystszej wody morskiej na świecie – zdaniem słynnego oceanografa Jacquesa Cousteau - kryją się przeróżne gatunki ryb i zwierząt, przy linii brzegowej znaleźć można liczne jaskinie, które służyły piratom do przechowywania łupów. Po Grekach w zaroślach pozostały ślady kamiennych zabudowań, które przez wieki niszczały na wyspie. Wspominaliśmy już o jaskiniach – jednak jedna z nich jest szczególna. Otóż mowa o grocie Odyseusza, który trafił na wyspę Mljet i schronił się właśnie w jednej z jaskiń, I wtedy oczarowała go piękna nimfa Kaliope, pod mocą której pozostał przez 7 długich lat. Odyseusza już nie ma, jednak jego grota kusi turystów swoim pięknem, zwłaszcza grą świateł, kiedy wpada do niej słońce. To coś dla odważnych, którzy nie boją się, że mogą ulec czarodziejskiej nimfie – kto wie, może jeszcze kryje się w skałach...

A na wyspie Mljet z pewnością nie ukrywają się dwa jeziora: Wielkie i Małe. Na tym środku tego pierwszego klasztor wybudowali wspomnieni już zakonnicy, a konkretnie benedyktyni.
Mała wysepka, nazywana St. Mary to miejsce chętnie odwiedzane podczas pobytu na wyspie Mljet.

Jednak z wyspy Mljet można wywieźć nie tylko wspomnienia i piękne zdjęcia ale również tutejsze, lokalne produkty. Na całym świecie znane są wyplatane tutaj kosze, które tubylcy wyplatają własnoręcznie, z drewna zebranego zimą lub późnym latem, ponieważ to właśnie ono najbardziej nadaje się do plecionkarstwa.
Warto także zaopatrzyć się w pamiątki... wyhaftowane, bowiem hafty z Mljetu również robią furorę. Szczególnie pięknie prezentują się na tutejszych, ludowych strojach, których są nieodłącznym elementem.

Podczas pobytu na wyspie Mjlet można wziąć udział również chociażby w Nocy Wina, ponieważ trunki z tutejszych winnic to prawdziwe fenomeny. Dlatego też pod koniec lipca, na wspomnianej już wyspie St. Mary, odbywa się właśnie Noc Wina, gdzie nie tylko szlachetny trunek leje się strumieniami, ale również bawić się można do białego rana. Można również smacznie zjeść – jak to w Chorwacji bywa, prym wiodą ryby. A w Mljet najsłynniejsze są węgorze, które podają zarówno w formie z rusztu, jak i potrawki czy gulaszu. Miłosnicy warzyw również w Mljet poczują się jak w raju, ponieważ warzywa stanowią tutaj nieodłączny element posiłków. Mieszkańcy wyspy upodobali sobie przede wszystkim groch, ciecierzycę, fasolę, jarmuż, soczewicę czy kapary. W menu wyspy Mljet znajdą coś dla siebie także mięsożercy – tutejsze lasy obfitują w dziczyznę, która popita tutejszym winem na długo pozostanie w pamięci.

Podczas pobytu w Chorwacji warto w swoim planie uwzględnić wyspę Mljet – chociażby na jednodniową wycieczkę, aczkolwiek jeśli wyspa aż tak was zauroczy, nie ma problemu aby załatwić sobie tam nocleg. Tego typu informacje, jak również wiele innych znaleźć można na stronie www.mljet.hr

Miejscowość Polače Uroki wyspy Mljet - widok na miejscowość Prožurska Luka Godziny kursowania statku na wyspę Św. Marii z klasztorem Benedyktynów. Statek odpływa z miejscowości Pristanište. Uroki wyspy Mljet - w drodze do miejscowości Saplunara

Komentarze

Liczba wyświetleń: 23354

(600)

Polecane obiekty