Wakacje w Chorwacji a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest czymś w rodzaju "znaku firmowego" Orebića

W całej Chorwacji poziom bezpieczeństwa jest zadowalający, a Płw. Peljeśac i Orebić to istna oaza spokoju i bezpieczeństwa. Tu nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców czuwa aż OŚMIU! policjantów.To samo mówi za siebie...
Nie jest legendą, iż w Orebiću nie zginąl jeszcze nigdy żaden samochód. Większości wykroczeń dopuszczają się turyści.
Jeśli będziesz miał spotkanie z policją, spowodowane jakimkolwiek wykroczeniem, to nie próbuj "dogadywać się" z  funkcjonariuszem!  Dostaniesz tylko jedno krótkie, stanowcze ostrzeżenie, a później zupełnie niespodziewanie zostaniesz zakuty w kajdanki i odprowadzony na komisariat.
Na Peljeśacu jednego możesz byc pewien: jest tu bezpiecznie dlatego, że policjanci NIE BIORĄ! Nie oznacza to, że są bezdusznymi biurokratami - wręcz przeciwnie, są uprzejmi, skorzy do niesienia pomocy i uczynni.
W Chorwacji dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5‰ ! Za przekroczenie prędkości prawie zawsze zostaniesz ukarany, gdyż o radarach ostrzega chorwackie radio publiczne mówiąc: ..." o godz. takiej a takiej, w miescowości tej a tej będzie  KONTROLA RADAROWA!" Nie trudno domyślić się, że tu funkcjonariusze są nieubłagani. Złapany na przekroczeniu prędkości kierowca karany jest raczej za lekceważenie ostrzeżeń niż  za samo wykroczenie.
Drogi charakteryzują wysoką jakością, ale asfalt jest bardzo śliski, zwłaszcza po deszczu. Spowodowane to jest dodawaniem do mas bitumicznych krzemionki opózniającej płynięcie asfaltu w wysokich temperaturach. Ta technologia jest  już zaniechana , ale drogi pozostały, dlatego nie  przekraczajmy obowiązującej prędkości i utrzymujmy dystans między pojazdami.
Sprawcy stłuczek drogowych karani są bardzo surowo przez lokalne sądy, które obradują nawet w niedzielę.
Polskie polisy OC są honorowane i nie jest wymagana zielona karta.

Komentarze

Chorwacja jest krajem bezpiecznym i nie wymagającym żadnych wcześniejszych przygotowań w kwestiach bezpieczeństwa. Na pewno jest bezpieczniej niż w krajach arabskich lub krajach wschodniej Europy. Oczywiście jak zawsze należy zachować elementarne zasady obowiązujące w każdym europejskim kraju.
Byłam w Chorwacji kilka razy i wydaje mi się, że jest to kraj bardzo bezpieczny. Nigdy w czasie pobytu nie miałam żadnych problemów, ani nie czułam się zagrożona. Mieszkańcy są na dobrze nastawieni do turystów i nie spotkała mnie z ich strony żadna przykrość. Nawet wieczorami nie bałam się wychodzić z domu.
Jeśli mowa o bezpieczeństwie to nie ma powodów do zmartwień. Pamiętajmy o rzeczach, które zabierzemy ze sobą w podróż i które zwiększą nasze osobiste bezpieczeństwo i satysfakcję :) Polecam zabranie okularów przeciwsłonecznych, butów do wody, gdyż dno jest nierówne i dodatkowo można trafić na jeżowca ;) Warto też kupić sobie przewodnik i okulary wodne, żeby choć na chwilę zanurzyć głowę w tej błękitnej wodzie, co pozwoli nam bardziej docenić te wszystkie cuda :)
Moim zdaniem w Chorwacji jest bardzo bezpiecznie. Byłem ze znajomymi, takie szalone studenckie wypady na studencką kieszeń i jest super. Nigdy, odpukać, nic złego nas nie spotkało. Ludzie generalnie są nastawieni pozytywnie. Turystyka to ich chleb, dlatego turystów lubią i szanują. Jak dla mnie Chorwacja to jedna wielka fiesta.
Faktycznie w Orebicu można czuć się wyjątkowo bezpiecznie. Zaskakujące jest to, że mieszkańcy w ogóle nie zamykają samochodów i mieszkań...Nad polskim morzem nie dość, że auto trzeba zamknąć, to jeszcze trzeba je trzymać na strzeżonym parkingu ;-)...Orebić jest świetny nie tylko pod tym względem...Świetne plaże i super klimat. Byłem w Chorwacji już wiele razy, ale tu wrócę jeszcze nie raz...

8.6
Liczba opinii: 5Liczba wyświetleń: 78738

(58)

Polecane obiekty