rozgwiazda

 

ROZGWIAZDY (zvjezdače)

Czy wyobrażacie sobie wczasy w Chorwacji bez widoku rozgwiazdy? Od zawsze są symbolem wakacji, wypoczynku i ciepłych mórz. Można je spotkać również w Chorwacji i są tu bardzo popularne.

Rozgwiazdy to morskie bezkręgowce wchodzące w skład dużej rodziny szkarłupni. Ogromna różnorodność ich kształtów, rozmiarów, a przede wszystkim barw sprawia, że wydają się nam one wyjątkowo fascynujące. Mało kto zdaje sobie zatem sprawę z tego, że mamy do czynienia w ich przypadku z dość bezwzględnymi drapieżnikami.

Tak, jak i inne szkarłupnie, rozgwiazdy nie mają ani szkieletu, ani kręgosłupa. Mylą się jednak osoby, które uważają, że niedogodności związane z ich budową utrudniają im zdobywanie pożywienia. Spotkać możemy je zazwyczaj na dnie morza (w ciepłych akwenach wodnych okupują również rafy koralowe), a ramiona i otwór gębowy sprawiają, że rozgwiazdy bez trudu łapią drobne zwierzęta morskie i posilają się nimi.

Rozgwiazdy są bardzo powolne, poruszają się dość leniwie, a ponieważ często ukrywają się wśród kamieni i skał, ich wypatrzenie nie jest wcale prostym zadaniem. Niestety, choć prezentują się naprawdę imponująco i przyciągają naszą uwagę powszechnie uważane są za szkodniki, które stanowią duże zagrożenie zwłaszcza dla raf koralowych. Niektóre ich gatunki niszczą je w zastraszającym tempie zwłaszcza, że działalność człowieka przyczynia się do  likwidowania naturalnego wroga rozgwiazdy – ślimaka morskiego trytona. Co więcej, ofiarami rozgwiazd padają również ostrygi i małże, a więc przysmaki, którymi lubi zajadać się człowiek.

Rozgwiazdy można podziwiać również podczas podwodnych spacerów po Adriatyku. Ich nietypowe kształty zazwyczaj są podziwiane przez nurków, ludność miejscowa często powtarza jednak, że są to jedni z najbardziej żarłocznych mieszkańców Adriatyku i nie ma powodu, aby w jjakiś szczególny sposób wspierać ich istnienie.

Komentarze

Liczba wyświetleń: 35039

(318)

Polecane obiekty