Mięso pieczone pod peką

Pieczenie pod peką - z czym to się je?

Dla Chorwatów pieczenie mięsa pod peką jest czymś w rodzaju rytuału. Trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby całego "oprzyrządowanie" do pieczenia pod peką.


Czym jest peka?

Do przygotowania potrawy pieczonej pod peką potrzeba:

Sacz, czyli stalowy, kuty klosz, którym przykrywa się potrawę i opsypuje się żarem. 
Tepsija, czyli misa, na której ułożone zostaną ziemniaki i mięso. Najczęściej jest to misa blaszana, emaliowana, ale wyższy stopień wtajemniczenia wskazałby na misę kutą ze stali.
Dalmatyński komin, czyli wielki piec. Ten atrybut może zostać zastąpiony zwykłym, odkrytym paleniskiem, pod warunkiem, że temperatura zewnętrzna nie jest zbyt niska.

Od czego zaczynamy?

Przygotowanie paleniska

Przede wszystkim trzeba wygrzać palenisko. Grube kawałki drewna układa się tak, by płonące głownie wygrzały mniej, więcej przestrzeń odpowiadającą powierzchni misy.
Do tego celu najlepiej używać kalorycznego i twardego drewna z akacji, dębu lub grabu.

Przygotowanie mięsa

Do peki stosuje się najczęściej dwa lub trzy gatunki mięsa. Jagnięcina, cielęcina, kurczak. Z rzadka dodaje się wieprzowinę, ale nie jest to wzbronione.
Mięso układa się na pokrojonych w ćwiartki ziemniakach. Ten sposób układania zapewni, że wytapiający się z mięsa tłuszcz będzie spływał po ziemniakach, nadając im szczególnego aromatu i smaku.
Znane są również praktyki dokładania do peki marchwi, całych cebul oraz kapusty w głowach.
Produkty polewamy oliwą i solimy. Można zastosować również wegetę.
 

Kiedy palenisko jest już dobrze rozgrzane, odgarniamy żar na bok, wkładamy misę z mięsem na rozgrzane palenisko, przykrywamy misę saczem, układamy na nim stalową obręcz, która zapobiegnie obsuwaniu się żaru.
Całość zasypujemy żarem tak, by od dołu odciąć dopływ powietrza i zaczynamy piec!

Po upływe ok. 45min musimy podnieść sacz i obrócić kawałki mięsa, by upeikły się równomiernie.
Po upływie ok. 100minut peka powinna być gotowa.
Pozostawienie peki na zbyt długo czas w piecu spowoduje, że ziemniaki zaczną się rozpadać.
Dobrze przyrządzona peka charakteryzuje się tym, że ziemniaki są miękki, ale nie rozpadają się a kawałki mięsa są równomiernie opieczone.
Serwując pekę nie wolno zapomnieć o chlebie, którego Chorwaci spożywają bardzo dużo i praktycznie do każdej potrawy.

Są pewne rzeczy, o których nie wolno zapominać przyrządzając pekę. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować mrożonego wcześniej mięsa. Nizależnie od procesu rozmrażania, pieczone pod peką mięso będzie wówczas wiórowate, a cała potrawa utonie nam w dużej ilości wody i zamiast upiec się, po prostu się rozgotuje.

Chorwaci podają do peki surówki z pomidorów i ogórków oraz sałaty, skropione octem winnym i przyprawione solą.
Wino podaje się czerwone lub białe, wedle upodobania. Dopuszczalne jest również piwo, ale mając do wyboru tak dobre wina domowe, któż oglądałby się za piwem?

Chorwaci twierdzą, że jeśli peka została dobrze przygotowana, to biesiadnicy nic nie zostawią w misie. Maczając chleb w tłustym sosie można dokładnie wyczyścić naczynie.
Czy jest to zdrowa i lekka potrawa pozostawiam ocenie moich czytelników. Jedno jest jednak pewne-jest bardzo smaczna.

Pierwotnie pieczenie pod peką było domeną ludzi niezamożnych. Uważano, że jeśli któś posiada sacz, może pod nim przygotować posiłki na wiele okazji. 
Pod peką piecze się  kalmary, ośmiornicę i oczywiście chleb.

Multimedia

peka     pieczenie chleba
 

 





Komentarze





Liczba wyświetleń: 62544

(101)

Polecane obiekty