Murena

 

MURENA (murina)

Murena Śródziemnomorska to jedna z najciekawszych ryb z rodziny murenowatych, choć spotkanie z nią wcale nie musi zapisać się w pamięci turysty jako szczególnie przyjemne. Jest to drapieżna ryba, która kryje się zarówno w grotach, jak i w skalnych szczelinach i tylko w okresie tarła przenosi się bliżej brzegu, dzięki czemu możemy podziwiać ją również na płyciźnie. Warto przy tym podkreślić, że jest co podziwiać, podobne ryby nie pojawiają się bowiem zbyt często.

Murena może osiągnąć nawet półtora metra długości, a osoby, które mają z nią kontakt często podkreślają, że przypomina ona raczej morskiego węża niż rybę. Rzeczywiście, ciało tej ryby jest bardzo krępe, silne wrażenie, jakie wywołuje ona na osobach, które przyglądają się murenie potęguje przy tym również brak płetwy piersiowej. Co więcej, płetwy: grzbietowa, ogonowa i odbytowa również są ze sobą zrośnięte tworząc całość, niepokojącego wrażenia dopełniają zaś małe i okrągłe oczy tej ryby oraz spiczaste zęby.

Murena żywi się skorupiakami, glonojadami, a także innymi, mniejszymi od niej, rybami, to jednak nie jej upodobania kulinarne sprawiają jednak, że mamy do czynienia z rybą dość niebezpieczną. Będąc w Chorwacji musimy liczyć się tym, że murena nie tylko nie odczuwa lęku przed człowiekiem, ale nawet zachowuje się w stosunku do niego dość prowokująco. Oczywiście, nie atakuje bez potrzeby, niekiedy jednak nurkowie nieświadomie wchodzą na należący do niej teren w podwodnych jaskiniach. Jeszcze przed nurkowaniem wypada zatem upewnić się, że ryzyko spotkania z tą rybą nie jest duże, gdy jednak dojdzie do bliskiego kontaktu i ugryzienia, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który obejrzy zadaną ranę i określi dalsze działania.

 

Komentarze

Liczba wyświetleń: 41607

(316)

Polecane obiekty