Postonska Jama - jaskinia w Słowenii

Postonska Jama - atrakcja jakich mało

Wybierając się na wakacje do Chorwacji przejeżdżać będziemy przez wiele pięknych miejsc. Warto więc zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu na podróż i zobaczyć prawdziwy cud natury. Jest nim Postonska Jama na Słowenii, która na zawsze zapadnie wam w pamięć. Jest to zdecydowanie największa atrakcja podczas trasy do Chorwacji. Znajduje się zaledwie kilka klimoetrów od miasteczka Postojna i oferuje turystom, których juz miliony się przeiwnęły jej korytarzami, ponad 20 kilometrów podziemnych przejść, grot i komnat. Wszystko to stworzone przez naturę, więc na miejscu czekają na ciebie piękne formacje skalne, zwisające ze stropów czy wyrastające z podłoża, ogormne przestrzenie, fantazyjne ukształtowanie słowem coś co naprawdę trzeba zobaczyć. Postonska Jama, a w zasadzie jej najbardziej interesujący tunel, została odkryta w 1818 roku przez Luka Cec. A rok później udostępniono go dla zwiedzających. Postonska Jama to okazja nie tylko od odkrycia piękna stworzonego przez naturę, ale również do zobaczenia "ludzkiej ryby" czyli odmieńca jaskiniowego, którego zobaczyć można w specjalnym basenie.

Jak się zwiedza?


Dla turystów udostępniona jest 5,5 kilometrowa trasa. Jednak pokonać ją można zaledwie w 1,5 godziny. Spokojnie, nie oznacza to, że wykwalifikowani przewodnicy przegonią nas przez jaskinię. Pierwszy, 4 kilometrowy odcinek Postonskiej Jamy pokonuje się bowiem kolejką elektryczną, która dużą frajdę sprawia nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Przejeżdżając przez Gotycką Salę, nazwaną tak z powodu pięknych stalaktytów i stalagmitów, łudząco przypominajacych gotyckie style budowy, mijając Salę Kongresową, gdzie od ponad 180 lat organizowane są wielkie bale docieramy w końcu do samego środka Wielkiej Góry. Cały czas dowiadujemy się przeróżnych ciekawostek na temat tej największej atrakcji tego regionu Słowenii. Podczas zwiedzania Postonskiej Jamy do przejścia turyści mają zaledwie 1700 metrów. Włąsnie wysiadając z koleji w Wielkie Górze zaczyna się piesze zwiedzanie. Ta trasa wiedzie przez Wielką Górę czyli Kalwarię, pokonać należy Rosyjski Most aby dotrzeć do Pięknej Jaskini - i prosze wierzyć, to nie jest czcza nazwa. Ostatecznie, dochodzimy do symbolu Postonskiej Jamy czyli do Brylantowego przejścia, gdzie znajduje się symbol Postonskiej Jamy a mianowicie Brylant - jest to 5 metrowy stalaktyt, okrywany regularnie warstą cienkiego czystego kalcytu, przez co ma on bardzo biały kolor i do złudzenia przypomina ogromny brylant. Idąc dalej można obejrzeć ludzkie ryby w specjalnym basanie, a następnie, w Sali Koncertowej wskoczyć spowrotem do kolejki, któa od 140 lat już wozi turystów. Pamiętać nalezy o tym, że w Postonskiej Jamie panuje stała tmepratura, która wynosi około 8-10 stopni Celsjusza więc przed zwiedzaniem nalezy się ciepło ubrać, mimo że z pewnościa Postonska Jama na waszej trasie pojawi się w miesiącach letnich. I pamiętajcie również o tym, aby przed wejściem do jaskini pojawić się na około 15 minut przed planownaym rozpoczęciem zwiedzania.

Predjamski Grad

Decydując się na zwiedzanie Postonska Jama, warto także zachaczyć o oddalony zaledwie o 9 kilometrów, jedyny w swoim rodzaju Zamek Predjamski. Znajduje się on na 123 metrowym klifie, powstał aż 700 lat temu. Była to siedziba prostego rycerza, który królował wsród słoweńskich rabusiów, odpowiednika naszego Janosika. Mowa o Erazmie z Predjama, który swoim zachowaniem do szewskiej pasji doprowadzał ówczesnego gubernatora Triestu, Kaspara Ravbara. Postanowił on w końcu rozprawić się z Erazmem i postanowił zdobyć Zamek Predjamski. Zimą 1484 roku wraz ze swoimi zołnierzami podszedł pod sam zamek, jednak nie był w stanie go zdobyć. Mało tego, Erazm kpił z niego najlepsze, wysyłając mu prezenty sekretnym przejściem. Koniec końców jednak zginął on w sposób mało bohaterski - mianowicie gubernator przekupił sługę słoweńskiego Janosika i ten wskazał miejsce, gdzie z pewnością dosięgną Erazma - mianowicie ubikację. Gdy król rozbójników udał się tam gdzie nawet król chodzi piechota, gubrenator wydał rozkaz wystrzału z armaty i Erazm został zabity. To właśnie legenda, którą można wysłuchać podczas zwiedzania cześci Predjamskiego Gradu czyli lochów, komnat, kaplicy oraz słynnego tunelu dla odwaznych czyli Tunelu Erazma.

 

Oraganizacja czasu w podróży na Istrę

Podjamski Grad i Postonska Jama znajdują się na trasie przejazdu na Istrię w Chorwacji. Warto więc poświęcic jeden dzień na zobaczenie tego pięknego kompleksu, który z pewnością przypadnie do gustu młodszym i starszym tuystom. Aby mieć siłę do zwiedzania najlepiej zarezerwować sobie nocleg, przespać się i następnego dnia zacząć zwiedzanie a następnie ruszyć w dalszą podróż do urokliwej Chorwacji. Niedaleko Postonska Jama znajduje się specjalny kompleks, gdzie mozna przenocować , zarówno na polu campoingowym czy camperowym, jak również w wynajętych pokojach. Co warto wiedzieć jeszcze na temat zwiedzania tych obiektów? Otóż warto sobie wcześniej wykupić bilet przez internet, aby nie stać w kolejce, ponieważ turystów do zwiedzania zarówno Postonska Jama jak i Predjamski Grad nie brakuje.  Kiedy 5,5 kilometrowa trasa jest dostepna do zwiedzania? Przez cały rok, aczkolwiek w róznych godzinach. W miesiącach maj, czerwiec i wrzesień zwiedzanie zaczyna się od 9 i trwa do 17 - co godzinę jest kolejna tura. W sierpniu i lipcu od 9.00 do 18.00. Jeśli zdecydujesz się na wuzytę w tyej pięknej jaskini w kwietniu bądź paździenriku to zwiedzać mozna o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Natomiast w pozostałych miesiącach jedynie o 10.00 12.00 i 15.00.  Dorośli za zwiedzanie jaskini zapłacą prawie 23 euro, dzieci do 5 lat wchodzą za jedyne 1 euro, młodziez od 5 do 15 za prawie 14 euro. Jeśli chodzi natomiast o redjamski Grad to cena dla dorosłego wynosi 9 euro, dla dzieci do 5 lat rónież 1 euro, a dla młodzieży od 5 do 15 lat 5,40 euro. Co do godzin zwiedzania zamku Erazma to w w lipcu i sierpniu dostępny jest od 09.00 do 19.00. W maju, czerwcu i wrześniu od 9.00 do 18.00, w kwietniu i październiku od 10.00 do 17.00 a w pozostałe miesiące od 10.00 do 16.00.
Nieopodal zarówno Predjamskiego Gradu jak i Postonskiej Jamy znaljdziecie parking, gdzie można zostawić samochód na czas zwiedzania. Jest także dobra wiadomość dal tych osób, któe na Chorwację wybrały się z pupilem. Na czas zwiedania Postonskiej Jamy można go zostawić w specjalnie dla zwierzaków przygotowanym miejscu - to  bezpłatnie.

 

 

Komentarze

Liczba wyświetleń:

(612)

Polecane obiekty