Seriola (Gof)

SERIOLA (gof)

Wczasy w Chorwacji to okazaja do spotkania mieszkańców Adriatyku. Gof, to przepiękna duża ryba, którą przy odrobinie szcześcia można zobaczyć u wybrzeży Chorwacji

Seriola olbrzymia to ryba, która – stosownie do swojej nazwy – może osiągać nawet do dwóch metrów długości. Spotkać można ją we wszystkich ciepłych morzach na świecie, zwłaszcza tam, gdzie wody przybrzeżne mają skaliste dno. Seriole żyją w niewielkich grupach i wspólnie polują na drobne ryby ławicowe. Są przy tym wytrawnymi myśliwymi, o czym najlepiej świadczy to, że największe z nich mogą ważyć nawet ponad osiemdziesiąt kilogramów. 

Seriolę można rozpoznać po wydłużonym i spłaszczonym bocznie ciele, małych oczach i dużym pysku. Rybę tę wyróżnia także srebrzystoszary grzbiet, nieco jaśniejsze od niego boki, a także białawy brzuch, rybacy uważają ją więc za dość urokliwą. Seriola jest jednak ceniona również przez kucharzy, ci bowiem nie mogą zachować obojętności słysząc o tym, że charakteryzuje się ona bogactwem białka oraz niewielką ilością szkodliwego dla człowieka tłuszczu.

Seriole pływające w wodach Adriatyku są nieco mniejsze niż ich odpowiedniki znajdujące się w innych ciepłych morzach. Z reguły nie ważą więcej niż pięćdziesiąt kilogramów, charakterystyczne jest przy tym dla nich i to, że wcale nie żyją w jednym tylko miejscu. Zimą można spotkać je przede wszystkim w głębi morza, w cieplejszych miesiącach pojawiają się jednak bliżej jego powierzchni. Co ciekawe, będąc w na wczasach w Chorwacji można nie tylko przekonać się o tym, jak smakuje seriola, ale również spróbować ją złowić. W większych kurortach organizowane są zorganizowane połowy stanowiące nie lada atrakcję dla turystów, którzy nie mogą nie docenić tego, że mówimy nie tylko o pięknej, ale również bardzo walecznej rybie.

 

Komentarze

Liczba wyświetleń: 39214

(317)

Polecane obiekty