Mostar


Opis

UWAGA! W związku z epidemią COVID-19, na chwilę obecną wjazd do Bośni i Hercegowiny w celach turystycznych dla obywateli polskich JEST NIEMOŻLIWY! Prosimy o monitorowanie sytuacji na bieżąco.

To miejsce trudno zapomnieć. Każdy, kto choć raz był w Mostarze, chętnie tu wraca choćby we wspomnieniach. Wielokulturowe miasto jest przedsmakiem tego, co spotkać można na terenie Bośni. Piękny, kamienny most, którego budowę datuje się na 1566 rok. Od tamtej pory stał się symbolem miasta. Paradoksalnie, nazwa miasta nie wzięła się bezpośrednio od słowa most, a od słowa mostari, co znaczy strażnicy mostu.

Będąc w Mostarze z pewnością będziesz miał okazję zobaczyć śmiałków, którzy skaczą z wysokiego mostu do rzeki Neretwy, by dowieść swojej odwagi i męskości. Jest to stara, mostarska tradycja, kultywowana od setek lat. Patrząc na zdjęcia mostu wiszącego nad Neretwą trudno ocenić jego wysokość, jednak stojąc na jego szczycie i patrząc w dół niejednemu zakręci się w głowie. Najlepszym miejscem obserwacyjnym tych skoków są restauracje po obu brzegach rzeki w pobliżu mostu, na tarasach których warto zjeść obiad. Szczególnie chętnie polecane tutaj są potwary mięsne, grillowane, ale bez problemu również zamówisz i rybę.

W pobliżu mostu znajduje się muzeum, gdzie zgromadzone są materiały i dokumenty upamiętniające zniszczenie i odbudowanie mostu, który ucierpiał w ostatnim konflikcie zbrojnym w byłej Jugosławii.

Pobliskie stragany obfitują w pamiątki oraz wyroby rękodzielnistwa - mostarscy rzemieślnicy słyną z wyrobu pięknych tac, naczyń, lamp, ręcznie wykuwanych z cienkiej blachy. Nie brak tu również pamiątek z okresu II Wojny Światowej, okresu byłej Jugosławii lub z ostatniej wojny na Bałkanach. 

Typową pamiątką z Mostaru są długopisy wykonane z łusek po pociskach dużego kalibru lub zestaw do kawy po bośniacku, wykonany z miedzi.

W powietrzu wyczuwa się atmosferę wielokulturowości, zapach pieczonego mięsa, intensywny aromat parzonej po bośniacku kawy. A gdy nagle powietrze rozedrze silny głos muazima z pobliskiego minaretu, wtedy już jesteś pewien, że znalazłeś się w świecie Orientu. Nic dziwnego zatem, że Mostar jest na szlaku wielu wycieczek i odwiedzany jest chętnie przez ludzi przebywających w pobliskiej Dalmacji. Mostar bowiem jest również najcieplejszym miastem byłej Jugosławii i nieformalną stolicą Hercegowiny.

A teraz ciekawostka:

Jesteśmy na terenie Bośni i Hercegowiny. Warto by wiedzieć, co to jest za twór polityczny i geograficzny. Z jakich części administracyjnych składa się Bośnia i Hercegowina?

Odpowiedź wydaje się prosta i banalna, faktycznie jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.

Bośnia i Hercegowina składa się z:

Ta skomplikowana formacja administracyjna i polityczna utrzymuje 3 oddzielne parlamenty. Więcej informacji możesz znaleźć na stronach Wikipedii.

Po drodze do / z Mostaru można odwiedzić wodospady Kravica lub miejsce objawień maryjnych Međugorje.


Filmy i zdjęcia


Harmonogram

Przejazd samochodem 08:00 - 10:00

Przejazd z półwyspu Peljesac do Metković

W razie obrania drogi przez Neum (Bośnia i Hercegowina), pamiętaj, że zatankujesz tam taniej niż w Chorwacji.

Kontrola celna / Granica państwa 10:00 - 10:15

Wjazd do Bośni i Hercegowiny

Czas oczekiwania na granicy podany orientacyjnie. Wjeżdżając do Bośni i Hercegowiny koniecznie nie zapomnij o Zielonej Karcie. W przeciwnym razie nie zostaniesz wpuszczony lub będziesz musiał kupić ją na granicy.

Przejazd samochodem 10:15 - 11:00

Przejazd z Metković do Mostaru

Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę, w pobliżu będziesz mijał stragany z owocami i lokalnymi wyrobami.

Czas wolny na zwiedzanie starego miasta 11:00 - 13:00

Zwiedzanie Mostaru

Udanie się na Stare Miasto, zwiedzanie Mostu, muzeum dzielnicy Starego Mostu, zakup pamiątek.

Przerwa na posiłek w restauracji 13:00 - 14:00

Przerwa na obiad na Starym Mieście

obiad na Starym Mieście w Mostarze, polecamy ćevapcici (ćevapi) w restauracjach w pobliżu Mostu. Pamiętaj, że w dzielnicy muzułmańskiej większość restauracji nie oferuje alkoholu, w tym piwa.

Czas wolny na zwiedzanie starego miasta 14:00 - 16:00

Zwiedzanie Mostaru

Udanie się na Stare Miasto, zwiedzanie Mostu, muzeum dzielnicy Starego Mostu, zakup pamiątek.

Przejazd samochodem 16:00 - 17:00

Przejazd z Mostaru do Metković

Przejazd przez Bośnię lub Hercegowinę. Możliwe zjazdy do wodospadów Kravica lub sanktuarium w Medjugorje.

Kontrola celna / Granica państwa 17:00 - 17:15

Wjazd do Chorwacji

Czas oczekiwania na granicy podany orientacyjnie. Jeśli nie uzupełniłeś jeszcze baku tańszym paliwej z Bośni i Hercegowiny, pamiętaj, że ostatnią okazję masz na tranzycie w Neum.

Przejazd samochodem 17:15 - 19:15

Przejazd z Metković na Półwysep Peljesac

Pamiętaj, że przejeżdżając przez Neum (Bośnia i Hercegowina), masz ostatnią okazję zatankować tańsze paliwo lub kupić tańsze produkty akcyzowane (np. papierosy).

Opinie o Mostar

Średnia ocena gości
9.5
Liczba opinii: 2
Bardzo ciekawe miasto pachnące kawą i smacznymi lodami oraz miejscowymi potrawami ciekawa historia mostu jego zburzenia oraz zbudowania spowrotem słynne skoki z mostu do rzeki Neretwy warto tam pojechac.
Wycieczka była w porządku, miejsca przepiękne, dziękujemy i polecamy.