Drzewo Chlebowe

SZARAŃCZYN STRĄKOWY (rogač), zwany również drzewem chlebowym

Wiele roślin, które spotykamy w Chorwacji może wprawić nas w zdumienie są to bowiem propozycje charakterystyczne przede wszystkim dla basenu Morza Śródziemnego. Jedną z nich jest niewielkie drzewo o popękanej korze w szarobrązowym kolorze z ciemnozielonymi, sztywnymi w dotyku liśćmi i dużymi strąkami z miękkim i brązowawym miąższem. Drzewo to znane jest wśród Chorwatów jako rogač, w Polsce zaś określa się je mianem szarańczynu strąkowego. 

Choć panujący w naszym kraju klimat nie sprzyja uprawie szarańczynu, nie możemy utrzymywać, że mówimy o roślinie całkowicie nieznanej. Jej historia sięga czasów biblijnych, przypuszcza się bowiem, że to właśnie strąkami szarańczynu żywił się Jan Chrzciciel. Do dziś w polskiej literaturze występują one jako chleb świętojański, a z podobnym określeniem możemy spotkać się również w piśmiennictwie chorwackim. W basenie Morza Śródziemnego szarańczyn do dziś jest zresztą rośliną uprawną, a zarówno miejscowa ludność, jak i przedstawiciele świata medycyny doceniają to, że przy dużej zawartości cukru (od 40 do 70 procent) chleb świętojański jest ubogi w szkodliwe dla organizmu tłuszcze).

Osoby, które zechcą przekonać się o walorach kulinarnych szarańczynu mogą być nieco rozczarowane. Mówimy w jego kontekście o roślinie wyjątkowo pożywnej, a tym samym wartościowej, nie da się jednak ukryć, że niezbyt wykwintnej. Strąki trzeba najpierw dokładnie przerzuć, aby docenić ich słodkawy smak, nie jest to zatem najsmaczniejsza z przekąsek. Kucharze chętnie stosują jednak zmielony i wysuszony miąższ, który często możemy spotkać w różnego rodzaju napojach, a nawet w produktach cukierniczych. Szarańczyn z pewnością docenią również wielbiciele smacznego alkoholu o nieco egzotycznym pochodzeniu jest to bowiem częsty składnik win i likierów, w które możemy zaopatrzyć się podczas wakacji na południu Chorwacji. Okazuje się przy tym, że po szarańczyn sięga również medycyna, odwar z jego strąków bywa bowiem stosowany u pacjentów, którzy nie radzą sobie z dokuczliwymi stanami zapalnymi żołądka i jelit.





Komentarze





Liczba wyświetleń: 46927

(182)

Polecane obiekty