Chorwacja płatności kartą czy gotówką?

Udane wakacje to przede wszystkim dobra organizacja. Dzięki niej Twoje wspomnienia ograniczą się tylko do tych miłych...

Planuj i działaj zgodnie z planem.

Wiadomo, na miejscu potrzeba będzie gotówka, by zapłacicć na straganie, w restauracji, za pamiątki, ulicznemu grajkowi, itp. Coraz częściej wpływają do nas pytania, czy na miejscu są kantory, czy lepiej mieć ze sobą chorwackie kuny, euro, czy dolary?

Chorwacja to kraj, gdzie gotówka jest równie popularna, co płacenie kartami. Ilość miejsc, gdzie można wymienić walutę jest imponująca. Jednak, jak to zwykle bywa, okres wakacji daje sanse zarobienia na turystyce i widać to również w handlu walutą.

Kantor czy Bank?

Chorwackie banki powoli wycofują się pobierania prowizji o wymiany walut, które do niedawna były jeszcze ich dodatowym zarobkiem, poza różnicami kursowymi. Genaralnie moża powiedzieć, że od tej praktyki zaczyna się odchodzić. Nic tak nie leczy gospodarki jak zdrowa konkurencja. Wystarczy, że w pobliżu siedziby banku otworzy się kilka kantorów " hr. mjenjačnica ), a natychmiast oferta banku w zakresie wymiany walut staje się dużo bardziej atrakcyjna.

Kantor

Dzisiaj można śmiało powiedzić, że wyrosła nam zdrowa i silna konkurencja, z korzyścią dla konsumentów, czyli turystów.

Bezpieczeństwo

Kantory prywatne w Chorwacji podlegają ścisłej regulacji rządowej i obowiązkiem właściciela jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa transakcji, włącznie z monitorowaniem i nagrywaniem procesu wymiany walut. Podobnie sprawa ma się w bankach. Nie ma zatem powodu do obaw, że możemy zostać oszukani. Od każdej transakicji dostaniemy wydruk potwierdzający wartości walut. Taki wydruk staje się również gwarancją tego, że dostaliśmy oryginalne banknoty.

Wymiana walut w takich miejscowościach ja Korčula, Orebić, Supetar, czy inne duże ośrodki turystyczne to żaden problem.

Rozliczanie się w €uro

Oficjalną walutą Chorwacji jest kuna, jednak w większości domów, które oferują zakwaterowanie nie powinno byc problemu z rozliczeniem się w euro. Polecamy zawsze posiadać odliczoną kwotę, zgodną z tym, co jest na voucherze. Płacenie w restauracjach, sklepach, stacjach benzynowych, to już większa niewiadoma. To, czy uda nam się zapłacić  w obcej walucie zależy już tylko do uprzejmości kelnera czy właściciela restauracji.
Nie należy zapominać, że jest to wykoroczenie i grozi sankacjami dla przyjmującego walutę.

Chorwackie banknoty

Płatności kartą

To chyba najwygodniejsza forma płatności i najwygodniejsza. Zwykle kurs, po jakim nasz bank przeliczy rozliczenie transakicji jest lepszy niż ten, oferowany przy wymianie waluty. Jest jeszcze inna ważna sprawa. Karta, jako jedyna forma płatności jest ubezpieczona. Jej utrata, czy utrata jej danych ( numer ) wcale nie oznacza, że ktoś wyczyści nam konto. Standardem jest, że karta ubezpieczona jest w banku i mamy min. 24h na zgłoszenie faktu jej zagubienia. Za wszystkie nieautoryzowane transakcje bank ponosci odpowiedzialność.

Kurs VISA można sprawdzić na tej stronie: http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

Wiedząc o tym, nie dziwi fakt, że wiele firm, szczególnie oferujących swoje usługi w internecie, nie ma zdolności do procesowanie płatności kartami. Aby przyjmować płatności kartami firma musi spełniać wiele wymagań, stawianych przez światowe instytucje finansowe. Skrupulatne i częste audyty bezpieczeństwa oraz wymog stawiane przez "organizacja karciane" to bardzo wysoka poprzeczka.

Czy zawsze płatność karta jest bezpieczna?

Właściwie tak. Jednak nie należy zapominać o zdrowym rozsądku oraz podstawowym bezpieczeństwie. Jeśli korzystamy ze sprawdzonych sprzedawców, portali o dobrej renomie, produktów, których cena jest adekwatna do jakości i nie wzbudzają naszych podejrzeń, nie mamy się czego obawiać.

Najważniesze sprawyu związane z bezpieczństem przy płatności kartą:

  • sprawdź, czy strona oferuje połączenie z protokołem SSL i czy adres strony zaczyna się od https://.
    SSL
  • Najlepiej, jeśli przed adresem pojawi się zielony pasek. Oznacz to, że firma nie tylko stosuje szyfrowanie SSL, ale jest zweryfikowana i przeszła szereg audytów. Samo wyświetlenie zielonego paska w przeglądarce zapewnia Cię o tym, że masz do czynienie z firmą, a nie osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą. Osoby fizyczne, z założenia nie otrzymują certyfikatów SSL - muszą to być firmy.
  • sprawdź, czy dokonywana przez Ciebie płatność jest powiązana z Twoim zamówieniem? Czy posidad nr referencyjny, czy innm wyróżnik, wskazujący na to, że płacisz za konkretną usługę lub towar.
  • sprawdzaj, kto jest procesorem płatności? Sprawdzaj na jaką strone zostałeś przekirowany do podania nr karty? Czy ta strona również posiada certyfikat? Czy znasz jego wydawcę?

Podpinanie karty pod konta klientów w systemach sklepowych, rezerwacyjnych i systemach płatniczych.

To bardzo ciekawe rozwiązanie. Ułatwia nam dokonywanie zakupów bez uciążliwego podawania nr karty. Firmy, które mają możliwość gromadzenia numerów i danych kart, przechodzą najbardziej wymagające  audyty. Sprawdzana jest nie tylko jakość infrastruktury, zabezpieczenia na serwerze, szyfrowanie połączeń, ale przede wszystkim sprawdzana jest historia firmy, poziom przeszkolenia i świadomości pracowników i osob odpowiedzialnych za poziom bezpieczeństwa. Już samo uzyskanie od instytucji finansowej możliwości procesowanie zakupów przez podpiętą to konta kartę, to potwierdzenia spełniania wymogów na najwyższym poziomie.

Jak to działa?

Najczęściej sam możesz podpiąć kartę do swojego konta, podjąc podstawowe dane tej karty. Zawsze możesz zarządać poprawy błędów, jeśli zauważych, że popełniłeś błąd, zgłoś to do obsługi.
Zwyczajowo, klient, posiadający podpiętą kartę do swojego konta może liczyć nie tylko na wzrost zaufania firmy, alę przede wszystkim do ofert specjalnych. Już sama łatwość przeprowadzania transakcji jest wielką zaletą tego rozwiązania.

Przedstawimy to na krótkim przykładzie:

Pan Jan Kowalski ma zarejestrowane konto w systemie rezerwacyjnym, z którgo korzysta co roku, planując wkacje dla swoje rodziny.

Pan Jan wchodzi na strone z ofertę, wybiera apartament, dokonuje rezerwacji. System, dla potwierdzenia rezerwacji kieruje Pana Jana na strone płatności. Pan Jan ma do wyboru dwie metody płatności; karta i przelew bankowy.
Pan Jan już wie, że płatność kartą jest szybka, prosta i bezpieczna - wybiera płatnośc kartą. Wprowadza jej numer, kod CVV.

Po udanej autoryzacji zostaje przekierowany na strone potwierdzającej dkonanie płatności. Sprawa załatwiona.

Jednak jest szybszy sposób na załatwienie tej sprawy.

Pan Jan, dokonując płatności kartą decyduje się na jej jednoczesne podpięcie do swojego konta.

Przy kolejnej rezerwacji sprawa wygląda tak:

Pan Jan rusza w podróż. Zaplanował wakacje na 7 nocy, jednak na miejscu decyduje, że warto pojechać jeszcze w jedno miejsce i musi znaleźć zakwaterowanie.

Jako klinet o podwyższonym stopniu zaufania, Pan Jan ma konto premium, które umożliwia mu nie tylko obsługę w pierwszej kolejności, ale również dokonywanie błyskawicznych rezerwacji przez telefon.

Pan Jan nie musi nawet dzwonić i oczekiwać w kolejce oczekujących na połączenie z konsultantem. Wysyła krótkiego SMS z prośbą o kontak swojego opiekuna.

Opiekun oddzwania, błyskawicznie znajduje odpowiednie zakwaterowanie i potwierdza rezerwację. Wszystko trwa nie wiecej niż 2 minuty. Płatność zostanie automatycznie pobrana z karty Pana Jana a on otrzyma potwierdzeni rezerwacji SMS'em ( również na e-mail ).

Oczywiście Pan Jan mógł taką rezerwację wykonać sam przez stronę www, ale dom, w którym mieszkał w Grecji był ofertą z kategorii "Robinson" bez dostępu do internetu.

Jednocześnie Pan Jan zamówił wycieczkę jachtem dookoła wyspy. Bez zbędnego przedłużania i komplikowania. Obopulne zaufani owocuje łatwości zakupów w każej chwili.

Pan Jan już dawno zaufał firmie obsługującej jego rezerwacje a firma dała Panu Janowi konto premium, w podziękowaniu za korzystanie z usług.

Taki model to najbardziej klasyczne wykorzystanie karty w internecie.

Płatności ( mikro ) za autostradę

To bardzo wygodna i szybka forma płatności a kurs wymiany ( rozliczenia waluty ) jest bardzo atrakcyjny. Płacący kartą nie czekają na wydanie reszty, przez co płatność jest najkrótszą z możliwych.
Łatwo zorientować się na autostradzie, gdzie są bramki do płatności wyłącznie kartą. Na tych bramkach nie ma kolejek. Polecamy właśnie taką formę płatności za autostrady.

płatności za autostradę w Chorwacji

Płatności kartą i kontrola kosztów

Jeśli płacimy kartą, to każda operacja pojawi się na naszym wyciągu. Jest to bardzo łatwu sposób na określenia wszystkich wydatków poniesionych podczas wakacji. Wiadomo, że nie zawsze uda nam się przywieźć wszystkie paragony z podróży, a samo poukładanie ich chronologicznie, to zabawa na długie, zimowe wieczory a i tak nie odtworzymy historii wymiany waluty w kantorze czy banku, by powiązać ją z płatnością gotówkową. Tak, czy inaczej, karta, to dużo lepsza kontrola wydatków.

Jeśli gotówka, to lokalna, czy euro, dolary, kuna, polskie złote?

Najlepszy kurs w Chorwacji uzyskamy wymieniając ero na kuny. Złotówka jest skupowana w kantorach, ale jej kurs bywa bardzo niekorzystny.

Reasumując:

Najlepiej na wakacjach płacić kartą, a jeśli zabieramy gotówkę, to euro!

Życzymy udanych wakacji w Chorwacji.

 

 





Komentarze

W części "Czy zawsze płatność karta jest bezpieczna?" Jest błąd strona zaczyna sie od HTTPS a nie HHTPS :)

5.0
Liczba opinii: 1



Liczba wyświetleń: 71938

(596)

Polecane obiekty